Dlaczego działamy?

Ponieważ jedynie tragiczniejsza od śmierci z wykrwawienia jest śmierć z wykrwawienia możliwa do powstrzymania.

 20 kwietnia 1999 roku doszło do tragicznej strzelaniny w szkole średniej w Columbine. Na początku maja tego samego  w innej części Denver miała miejsce kolejna szkolna tragedia w tym mieście. Dwóch napastników weszło do szkoły, a jeden z nich otworzył ogień do uczniów w trakcie trwania lekcji. Po tej strzelaninie na konferencji prasowej prokurator okręgowy stwierdził: “[..] jeżeli ktoś zasugerowałby komukolwiek za mną lub w tym pomieszczeniu, że w w ciągu dwudziestu lat w obrębie dwudziestu mil będziemy musieli zmierzyć się ze strzelaniną w liceum Columbine, strzelaniną w kinie Aurora, strzelaniną w szkole średniej Arapohe, śmiercią jednego oraz ranieniem czterech zastępców szeryfa uznalibyśmy że jest szalony, a jednak znów znaleźliśmy się w tej sytuacji. [..]”

 Przerażająca egzekucja w Cristchurh, strzelanina w Las Vegas, zamach bombowy w Oslo oraz masakra młodzieży na wyspie Utoya potwierdzają, że tego typu zamachy mogą się wydarzyć zawsze i wszędzie. Każdy z nas może stać się ofiarą lub świadkiem zamachu -pierwszym ratownikiem na miejscu zdarzenia. Czas jest kluczowy w udzielaniu pomocy poszkodowanym, u których w wyniku obrażeń wystąpiły zewnętrzne krwotoki zagrażające życiu. Doskonałym przykładem jest zamach bombowy w czasie maratonu bostońskiego, w którym uczestnicy oraz kibice stali się ofiarami oraz pierwszymi ratownikami na miejscu zdarzenia. Część spośród nich wiedziała jak właściwie zareagować ale musieli improwizować udzielając pomocy poszkodowanym ponieważ nie mieli szybko i łatwo dostępnych opasek zaciskowych, gaz hemostatycznych oraz bandaży dzięki którym mogliby skutecznie zatamować zewnętrzne krwotoki zagrażające życiu.

 Niestety to co do tej pory znaliśmy z medialnych przekazów stało sie naszą rzeczywistością. Na początku tego roku na oczach całego kraju zamordowany został prezydent Gdańska. W maju, ogólnoświatowym miesiącu stop krwotokom, w Polsce miała miejsce seria tragicznych wydarzeń. Śmiertelny atak nożownika w warszawskiej szkole, zabójstwo na przystanku komunikacji miejskiej w Poznaniu, usiłowanie zabójstwa policjanta w Busku-Zdroju oraz strzelanina w szkole w Brześciu Kujawskim dobitnie udowodniły potrzebę rozpowszechnienia w polskim społeczeństwie umiejętności skutecznego tamowania zewnętrznych krwotoków zagrażających życiu.

 Dlatego właśnie zainspirowani amerykańskim programem rządowym Stop the Bleed zainicjowanym przez Prezydenta Baracka Obamę zdecydowaliśmy się założyć Fundację Stop Krwotokom. Głównymi celami fundacji są; rozpowszechnienie w polskim społeczeństwie umiejętności skutecznego tamowania zewnętrznych krwotoków zagrażających życiu oraz rozmieszczenie w miejscach publicznych szybko i łatwo dostępnych zestawów Stop Krwotokom.

 Każdy z nas lub naszych bliskim może stać się ofiarą lub świadkiem zamachu – pierwszym ratownikiem na miejscu zdarzenia. Nauka właściwego tamowania zewnętrznych krwotoków zagrażających życiu jest prosta, szybka i skuteczna. Kurs trwa krócej niż jedna godzina.